Гандзюк Л.П.


Шановні студенти!
За час карантину ми з вами маємо опрацювати матеріал з курсу дисциплін «Українська література», «Українська мова», «УМПС», щоб вчасно закінчити семестр і скласти ДПА у формі ЗНО. На цій сторінці щотижня будуть виставлені завдання та матеріал для самостійного опрацювання. По закінченню карантину ви напишете контрольні роботи і отримаєте підсумкові оцінки. Удачі!
05/05/2020
УКРАЇНСЬКА МОВА.  2 КУРС
ТЕМА: НАПИСАННЯ ВЛАСНОГО ВИСЛОВЛЕННЯ
Зовсім близько той момент, коли ви візьмете в руки тестовий зошит й зможете, прочитавши тему власного висловлення, зрозуміти суть думки й вибрати певну позицію, дібрати переконливі аргументи й приклади і, нарешті, викласти свої міркування чітко, послідовно, логічно.
Тема передостаннього заняття «Написання власного висловлення».
Пригадаймо будову власного висловлення, вміння його будувати, підбираючи доречні аргументи й приклади, роблячи висновки.
Зачитайте рядки з вірша.
Мудрець сказав: живи, добро звершай
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи й звіра.
Нехай ця істина стара:
Людина починається з добра.
                      Н. Красоткіна
Про що цей вірш? Які ключові слова ви виділи б у ньому? (Добро, людина)
Милосердя і доброта – це дві дуже важливі і рідкісні якості, які подаровані далеко не кожній людині. Надзвичайно рідко поєднуються духовна й зовнішня краса. Досить часто гарно одягнені молоді люди не поступаються місцем у транспорті старшим.  Жорстокість і байдужість усе більше набирає обертів, і від цього стає складнішим життя. Адже саме це говорить про те, що згодом, коли ми самі почнемо потребувати підтримки й допомоги сторонніх, її не буде.
Можливо, зараз потрібно задуматися про відношення до навколишнього світу та ставлення до тих, хто навколо нас. Потрібно бути більш добрими й милосердними, а не тільки красивими та яскравими зовні.
                Як ви вже знаєте, власне висловлення – це твір-роздум щодо певного проблемного, суперечливого, актуального питання (проблеми),
це думка кожного з вас, аргументована, підкріплена прикладами послідовна відповідь. І мета тесту ЗНО – оцінити ваші вміння зв’язно висловлювати думки. Основа успішного написання – чітка структура, логічність і грамотність.
Отже, висловлення може бути побудоване одним із способів:
Теза.
Перший аргумент.
Другий аргумент.
Приклад із художньої літератури чи іншого джерела.
Приклад з історії, суспільно-політичного чи власного життя.
Висновок.
Або:
Теза.
Перший аргумент.
Приклад із літератури чи іншого джерела.
Другий аргумент.
Приклад з історії, суспільно-політичного чи власного життя.
Висновок.
Насамперед потрібно ознайомитись з темою власного висловлення й правильно сформулювати тезу. А це означає не просто погодитись чи заперечити чиюсь думку, а продовжити, доповнити її з власної позиції.
Отже, як ви вже здогадалися, епіграф вам став підказкою, тема власного висловлення буде пов’язана з духовними та моральними якостями людини, а саме добротою, милосердям.
                Пропоную вам тему власного висловлення:
Існує думка, що в сучасному, надзвичайно динамічному світі з ринковими відносинами кожен думає тільки про себе. Поза увагою залишаються милосердя, доброта та взаємопідтримка.
Чи повинні духовні цінності та моральна культура залишатись складниками формування особистості?

Твір надсилаємо в гуглклас або на електронну пошту ludmilka6915@gmail.com
УСПІХУ!

27/04/2020
Українська література І курс

Тема 18: Остап Вишня (Павло Губенко). Трагічна творча доля українського гумориста, велика популярність і значення його усмішок у 1920-ті роки. Відбиток у них тодішнього суспільства, літературно-мистецького середовища. Письменник і його час.

Хороший сміх — той сміх, що не ображає,
а виліковує, виховує людину, підвищує.
Господи, до чого просто все.
Остап Вишня
Треба любити людину більше, як самого себе.
Тоді тільки ти маєш право сміятися.
Остап Вишня

Остап Вишня… Під таким ім’ям увійшов у літературу незрівнянний сміхотворець Павло Михайлович Губенко, письменник, який обрав своєю зброєю в боротьбі за людину - сміх, майстер слова, громадянин з великої літери, який понад усе любив людей. В народі Остапа любили. За його характер – добрий і чуйний. Вишня вмів завжди вислухати людей, переживав усі людські біди як свої особисті.
-        
  - Опрацюйте матеріал про життєвий та творчий шлях Остапа Вишні за підручником О.Авраменка Українська література 11 клас на стор. 97-99.(складіть хронологічну таблицю)
-        -  З теорії літератури запишіть визначення:
 Усмішка — лаконічний гумористичний твір, у якому поєднано жанрові особливості гуморески, анекдоту й фейлетону. Цьому жанру властиві ліризм і дотепність, які поєднані з доброзичливим тоном оповіді. В усмішках незримо присутній образ автора: він виникає в ліричних відступах, окремих репліках оповідача. Відомі такі тематичні цикли усмішок Остапа Вишні, як мисливські, київські, кримські, сільські, закордонні та ін.
Фейлетон — невеликий літературно-публіцистичний твір викривального, сатиричного характеру на злободенну тему.

- Перегляньте документальний фільм Т.Алтухової «Воскресіння “розстріляного відродження”» (1 год 20 хв) і виконайте завдання. (усно)
-       А. Розкажіть про будинок «Слово» у м. Харкові.
-       Б. Яким ви побачили Остапа Вишню? Чим він відрізнявся від своїх колег по перу?
-       В. Хто з літературознавців і зірок шоу-бізнесу, на вашу думку, найбільш переконливий? Чому ви так вважаєте?
-       Г. Прокоментуйте формат документального фільму. Які прийоми вам найбільше сподобалися?
Домашнє завдання:
1.    Прочитайте усмішки «Моя автобіографія», «Письменники», «Сом».
2.    Виконайте тести в програмі гугл клас.

Українська література І курс

Тема 19: Остап Вишня (Павло Губенко). «Моя автобіографія», «Письменники», «Сом». Оптимізм, любов до природи, людини, м’який гумор як риса індивідуального почерку Остапа Вишні. Пейзаж, портрет, характер людини, авторський голос, народні прикмети, прислів’я та приказки в усмішках


1.    Опрацюйте матеріал підручника О.Авраменка Українська література 11 клас стор.99-103 (зробіть конспект).
2.    Перепишіть паспорт усмішки «Сом».
3.    Складіть кросворд з теми «Усмішки Остапа Вишні» та надішліть для оцінювання в гуглклас.
Остап Вишня писав нариси, фейлетони, плідно працював як перекладач, але найбільше слави зазнав як гуморист і сатирик. Увів в українську літературу й утвердив у ній новий різновид гумористичного оповідання, що його сам же й назвав усмішкою.
Новому жанру Остап Вишня дав таке жартівливе значення: «Мені нове життя усміхається, і я йому усміхаюся! Через те й усмішки». Остап Вишня активно розвивав жанрові різновиди усмішки: усмішка-пародія, усмішка-жарт, усмішка-нарис, усмішка-мініатюра тощо.
У післявоєнний період Остап Вишня створив великий цикл неперевершених за своєю майстерністю, тонкістю відчуття рідної природи «Мисливських усмішок».
«Мисливські усмішки» є найбільш поетичними творами Остапа Вишні. Це справді ліричні вірші в прозі, які стоять в одному ряду із «Записками мисливця» Тургенєва, мисливськими етюдами та оповіданнями Лєскова і Пришвіна. «Мисливські усмішки» з повним правом можна називати лебединою піснею письменника.
Після війни Остап Вишня найчастіше вирушав на полювання з Максимом Рильським, якого називав Максимом Черешнею. Переважно вони поверталися зовсім без здобичі, бо не за нею і вирушали, але задоволені й щасливі, що відпочили, намилувалися краєвидами, нарозмовлялися з друзями й наслухалися різних побрехеньок. Девізом Остапа Вишні були промовисті слова: «Живіть, зайці». Цей девіз стосувався і М. Рильського, А. Малишка. Якщо ж і траплялося вполювати звірину, настрій був зіпсований і полювання перетворювалося на траур по убієнному. У центрі «Мисливських усмішок» стоять благородні, розумні, кмітливі люди. Це були щирі любителі й охоронці природи, які кохалися в пташинці і звіряті, деревці і квіточці. Остап Вишня приятелював з цими людьми.
«Паспорт» усмішки «Сом» 1953 р.
 Літературний рід: епос.
Жанр: усмішка.
Тема: гумористична розповідь про сома, що жив у річці Оскіл і міг з'їсти гусака, гімалайського ведмедя і навіть парового катера.
Головна ідея: виховання любові до природи, щирий захват красою рідної природи, неприхована залюбленість у неї.
Композиція: усмішка складається з чотирьох частин:
у першій оповідач запрошує читача побувати на Осколі й помилуватися краєвидами цієї річки;
у другій частині дід Панько застерігає бути обережним біля ковбані, у якій живе величезний сом;
у третій частині йдеться про сома, який тягав за собою моторного човна;
у четвертій герой-оповідач розповідає про те, чим живляться соми і як їх ловити.
Літературознавці про усмішку «Сом»
«Мисливські усмішки» Остапа Вишні в українській літературі — явище унікальне. У них спостерігаємо оригінальний синтез народного анекдоту й пейзажної лірики. Ці пейзажі досить лаконічні. Одна-дві деталі, схоплені усміхненим поглядом, так доречно вкраплюються в текст оповіді, що без них не можна уявити ні загального тла полювання, ні відповідного настрою.
Усмішка «Сом» починається із запрошення побувати «на річці на Осколі», ніби спонукаючи читача до довірливої розмови. Оповідач перейнятий щирим захватом від краси довколишнього світу — своєрідної ідилії гармонійного поєднання людини й природи. Мова мальовничого пейзажного опису чарівних місць лагідна, ніжна. Такий ліризм посилюється змалюванням появи на річковому плесі сім'ї чирят: матері й «манісіньких чиряточок», а далі — «качка-крижень з криженятами», легесенькі «болотяні курочки». Усе тут рухається, міниться барвами, звуками, з-поміж яких пробиваються дівочі «різні чудові пісні». Створюється враження від великого живого рухливого організму, яким є природа і в якому все взаємопов'язане, а людина — її невід'ємна частка. Від лагідних описів оповідач плавно переходить до перестороги небезпеки (вустами діда Панька) — наприклад, про «велику ковбаню», у яку може і «дзвіниця пірнути». Далі дід розповідає якусь неймовірну історію, яка відбулася «ще за панів» з величезним сомом, який проковтнув і гусака, і собаку панського, і навіть «парового катера». Ця історія змінюється наступною, знову про сома, її розповідає вже «дуже заядлий і дуже справедливий рибалка», й акценти тут інакші — про те, який сом сильний і могутній. Нарешті, картина остання, завершальна, — у цій історії образ сома цілком реалістичний, приземлений — на перший погляд, вона нагадує своєрідну інструкцію з риболовлі сомів. Мабуть, нею можна було б і скористатися, якби не наявний тут відвертий гумор, насмішка з довірливого читача, знову гіперболізація образів і прикметні фантастичні деталі (наприклад, у череві сома може виявитися копчена ковбаса, варений рак і пара «цілісіньких шпротів»). Як бачимо, у цій усмішці акварельний український краєвид змінюється майстерним діалогом, влучні деталі супроводжують репліки, описи комічних і фантастичних ситуацій. І скрізь є «всюдисущий автор» — усміхнений, іронічний, проникливий. Він кидає одну-дві деталі й мовби спостерігає реакцію читача. Є його щирий захват красою рідної природи, неприхована любов до неї, відчуття казки з дитинства, святковості.


21/04/2020
ТЕМА 13-14: ТЕКСТОВЕ ОФОРМЛЕННЯ ДОВІДКОВО-ІНФОРМАЦІЙНИХ                                             ДОКУМЕНТІВ
План заняття
1. Види службових листів. Ділове листування. Вимоги до офіційного листування.
2. Оформлення довідково-інформаційних документів:
 оголошення, запрошення, доповідні і пояснювальні записки, виробничі звіти.
3. Виробничі протоколи. Витяг з протоколу.

1.Види службових листів. Ділове листування. Вимоги до офіційного листування.
У діловому спілкуванні чільне місце посідають службові листи.
Лист — це поширений вид документації, один із способів обміну інформацією, основний засіб встановлення офіційних, службових контактів між підприємствами, організаціями тощо.
За кількістю адресатів розрізняють такі службові листи:
— звичайні;
— циркулярні (надсилаються на адресу цілій низці установ);
— колективні (автором такого листа є колектив працівників).
За функціональними ознаками листи поділяються на такі, що потребують відповіді, й
такі, що не потребують відповіді. Групи однотипних службових листів:
1 група: лист-прохання, лист-звернення, лист-пропозиція, лист-запит, лист-вимога;
2 група: лист-попередження, лист-нагадування, лист-повідомлення, лист підтвердження, лист-відмова, супровідний, гарантійний лист, лист-розпорядження.
Послідовність реквізитів службового листа така:
1. Штамп установи /назва міністерства.
2. Код організації.
3. Назва установи структурного підрозділу.
4. Індекс підприємства зв’язку.
5. Дата.
6. Номер.
7. Адресат.
8. Текст.
9. Відмітка про наявність додатка.
10. Підпис. Статус адресата.
11. Віза виконавця, підпис на копію.
Ділові листи не повинні бути надто довгими і трафаретизованими.
Вимоги до оформлення реквізитів службового листа:
Адресат
Назву установи і структурного підрозділу адресата оформляють у називному відмінку, найменування посади, прізвище, ім’я, по батькові — у давальному відмінку.
Якщо лист адресований установі, поштову адресу вказують після назви установи, структурного підрозділу й прізвища службової особи.
Адреса адресата у листі вказується у такій послідовності: «Куди», «Кому», «Адреса»; на конверті — «Кому», «Куди», «Адреса».
Дата
На бланках дату листа ставлять ліворуч угорі на спеціально відведеному для цього місці.
Для здійснення розрахунково-грошових операцій на бланках листів необхідно розмістити номер розрахункового рахунка у відділенні банку.

Текст
Починати листа необхідно з ввічливої форми звертання. Текст листа повинен складатися
з двох частин: опису фактів або подій; висновків та пропозицій.
Абзац складається 5 інтервалами від поля і містить:
1) зачин — тему абзацу, тобто повідомлення, про що йтиметься далі;
2) фразу — викладається головна інформація абзацу;
3) коментарі — підсумовується те, про що йшлося в абзаці.
Віза
Підписує службовий лист переважно керівник установи, його заступник чи керівник
структурного підрозділу, зазначаючи посаду, звання, ранг, статус. Остання інформація
службового листа — віза виконання, підпис на копію.
Постскриптум
Постскриптум (P.S.) можливий лише за умови, якщо після написання листа сталася
подія, про яку адресант неодмінно має повідомити адресата. Після цього реквізиту необхідно поставити підпис.
Правила ввічливості традиційно вимагають відповіді на лист протягом 7-10 днів.
Отримавши лист-запит, що потребує докладного розгляду, слід протягом трьох днів повідомити про його одержання й дати остаточну відповідь протягом 30 днів.
Лист-співчуття надсилається протягом 10 днів після сумної події.
Лист-вітання можна надсилати впродовж 8 днів з моменту отримання повідомлення про врочистість.
Зразок:
ТОВ «МедіаСпікГруп»
Україна, м. Харків,
вул. Соборна, 437
Тел. (000) 000 00 00
Директору
ТОВ «ХарківМТ»
Т. Г. Шевченку
16.04.19 № 202/4
Шановний Тарасе Григоровичу!
ТОВ «МедіаСпікГруп» підтверджує отримання замовлених нами матеріалів в необхідній кількості та дякує за швидке виконання замовлення.
Директор ТОВ «МедіаСпікГруп»      (підпис)      В.П. Кузьменко

2.Оформлення довідково-інформаційних документів: доповідні і пояснювальні записки, довідки, оголошення, запрошення.
Доповідна — це документ на ім’я керівника установи, у якому повідомляється про певний факт, подію, подається звіт про виконання службових доручень або взятих на себе зобов’язань. Зміст доповідної записки повинен бути точним і лаконічним; для зручності поділяється на частини. У кінці подаються висновки й пропозиції.
Реквізити доповідної записки:
1. Назва виду документа.
2. Заголовок.
3. Посада, прізвище, ініціали керівника, якому вона подається.
4. Текст.
5. Посада, прізвище, ініціали особи, яка подає записку (може розташовуватися після
адресата).
6. Дата складання.
7. Підпис.
Зразок:
Проректорові з 
адміністративно-
господарської роботи НАУ
Саф'янову Г.О.

Доповідна записка
Про обстеження електромережі гуртожитку № 2.
За Вашим дорученням 23.09.2017 р. мною було перевірено стан електромережі в гуртожитку № 2.
Доводжу до Вашого відома, що електромережа в цілому знаходиться в задовільному стані. Для безаварійної її експлуатації необхідно замінити розподільні щитки на 2 та 4 поверхах і не допускати навантаження електромережі вище її проектної потужності.
Інженер-електрик                          (підпис)                     Р. П. Медведєв
24.09.2019 р.
Пояснювальна записка — документ особистого характеру, в якому пояснюються певні дії особи (найчастіше — порушення дисципліни, невиконання роботи). Пояснювальна записка пишеться працівником на вимогу адміністрації, в деяких випадках — з ініціативи підлеглого. Документ, який не виходить за межі установи, оформляється на бланку або стандартному аркуші із зазначенням таких реквізитів:
1. Адресат.
2. Посада, прізвище, ім’я, по батькові (при потребі домашня адреса) адресанта.
3. Назва виду документа.
4. Заголовок.
5. Текст.
6. Дата складання.
7. Підпис.
Якщо записка направляється за межі установи, її оформляють на бланку і реєструють.
Зразок:
Директору з продажу 

ТОВ «Калина» 

Петрову Н. В.

Пояснювальна записка
10.09.2017 № 2
Про запізнення на роботу
Я спізнився на роботу 10.09.2013 р. на одну годину з причини поломки і подальшого ремонту власного автомобіля на СТО.
Менеджер з продажу
(підпис)
Г.І. Іванов

Довідка — документ інформаційного характеру, що підтверджує факти з життя й діяльності окремих громадян і різні обставини діяльності установ, організацій, підприємств.
Реквізити довідки розміщуються у такій послідовності:
1. Назва виду документа.
2. Назва організації що видає довідку.
3. Дата видачі, номер довідки.
4. Прізвище, ім’я, по батькові особи, якій видається довідка.
5. Текст довідки.
6. Призначення довідки(куди подається).
7. Підписи службових осіб, печатка, без якої довідка не має юридичної сили.
Довідки особистого характеру підтверджують певний факт і мають цільове призначення, яке вказують у кінці тексту (місце подання).
Для оформлення довідок використовуються трафаретні бланки. Іноді має рукописну техніку відтворення.
 Назва фірми / підприємства
Повна адреса місця роботи , телефони

«___» ___________2017 Р.
вих. № _____________
Довідка

Довідка видана П.І.Б. в тому , що він ( а ) працює в « ____назва фірми_____ » на посаді _____________ з « ______ » _________ р. і його / її щомісячна заробітна плата становить __________ ( прописом ) .
 На час туристичної поїздки за П.І.Б. зберігається робоче місце і оклад.
 Довідка видана за місцем вимоги .
Директор                                 м.п.                     (підпис)       Ініціали, прізвище
Головний бухгалтер                                           (підпис)       Ініціали, прізвище

Оголошення — це інформаційний документ, адресований певному колу зацікавлених і призначений для публічного ознайомлення.
За змістом оголошення поділяються на: — повідомлення про майбутню подію;
— повідомлення про потребу в послугах;
— можливість надання послуг.
Оголошення про майбутню подію має таку послідовність реквізитів:
1. Назва виду документа.
2. Текст, який містить:
дату події, проведення заходу;
місце проведення;
організатора;
зміст події (порядок денний);
коло осіб, які запрошуються на подію;
умови входу.
3. Підпис (якщо треба, назва установи чи посада, прізвище автора)
В оголошеннях про потребу в послугах або про можливість надання послуг, крім основної інформації слід вказати адресу, телефон автора документа.
Формулювання будь-яких оголошень мають бути короткими і стислими.
Зразок:
Оголошення
09. 03. 2017 року в актовій залі Тульчинського коледжу культури відбудеться вечір, присвячений пам'яті великого поета України Тараса Шевченка.
У програмі вечора:
І. Урочиста частина.
2. Святковий концерт.
Початок вечора о 18 годині.
Кабінет української мови.

Запрошення — коротке повідомлення про якусь подію і запрошення взяти у ній участь.
Запрошення повинно містити такі реквізити:
1. Назва виду документа.
2. Звертання до адресата.
3. Дата і час події (виділяють іншим шрифтом).
4. Порядок денний.
5. Тематика події (виділяють іншим шрифтом).
6. Прізвища і телефон відповідальної особи.
7. Маршрут проїзду.
Варіювання у виборі реквізитів залежить від змісту запрошення та його походження (приватне чи службове/офіційне).
Оформляється на окремих бланках із цупкого паперу або картону.
Запрошення підписується головою колегіального органу або керівником установи. До вищих за службовим становищем осіб вживаються формули ввічливості й подяка за увагу.
          Зразок:
Вельмишановний Ярославе Петровичу!
Запрошуємо Вас взяти участь у міжнародній науково-практичній конференції: «Нові дослідження пам’яток козацької доби в Україні»
Ваша заява й тези прийняті. Доповідь включено до секції № 10: «Історія та краєзнавство козацької доби».
Програму конференції Ви зможете отримати на пленарному засіданні, яке відбудеться 10 лютого 2017 року о 10.00 за адресою:
Ніжинський краєзнавчий музей імені Івана Спаського
м. Ніжин, вул. Смілянська, 11
Реєстрація учасників 8-9 лютого, а також 10 лютого до 10 години.
Телефони для довідок: (0572) 40-62-28, 40-00-15.
Організаційний комітет.

3.Виробничі протоколи. Витяг з протоколу.
Протокол – документ, який відбиває процес і результат роботи колегіальних органів (засідань, нарад, зборів тощо).
Протокол укладає офіційна, компетентна особа (секретар).
Групи:
§  Стислі, де фіксуються лише ухвали.
§  Повні, що містять, крім ухвал, виступи доповідачів та інших учасників зборів, нарад, засідань.
§  Стенографічні, де усі виступи записані дослівно.
Реквізити:
1.     Назва виду документа (протокол).
2.     Порядковий номер протоколу.
3.     Назва зборів, конференції, засідання, наради із зазначенням їх характеру (загальні збори, виробнича нарада, розширена нарада тощо).
4.     Назва підприємства, організації.
5.     Дата, місце проведення зборів.
6.     Кількісний склад учасників. Якщо учасників багато, то досить вказати кількість присутніх і додати до протоколу реєстраційний лист.
7.     Посади, прізвища, ініціали керівників зборів, конференції, наради (голови, секретаря, членів президії).
8.     Порядок денний. Питання мають бути сформульовані у називному відмінку.
9.     Підписи керівників зборів, конференції, засідання або наради (голови й секретаря).
Текст протоколу, складений на підставі виступів учасників зборів, має бути стислим, точним, зрозумілим, лаконічним. Він складається з пропозицій відповідно до пунктів порядку денного. Позиції формулюються так: СЛУХАЛИ, ВИСТУПИЛИ, УХВАЛИЛИ (великими літерами з нового рядка і двокрапкою після).
Зразок:
                                                                           Протокол № 10
12.12.19                                                      зборів                                          м. Тульчин
                                                 (назва колегіального органу):
Голова:
Секретар:
Присутні:
Відсутні:
Порядок денний:
1.__________________
2.__________________
                   СЛУХАЛИ:
     _________            ______________
     ВИСТУПИЛИ: 
     _________            ______________
     _________            ______________
     УХВАЛИЛИ:
______________
______________
    ДОДАТОК:
  Голова                       (підпис)                             _____________________
  Секретар                   (підпис)                   _____________________   

Зразок:
Витяг з протоколу це частина протоколу, що містить інформацію з конкретного питання порядку денного. Цей документ складається на прохання особи для подання за місцем вимоги.
Реквізити:
1.     назва виду документа (витяг з протоколу);
2.     номер відповідного документа (протоколу);
3.     назва органу, засідання, наради;
4.     дата;
5.     конкретне питання з порядку денного;
6.     підписи голови та секретаря.
Витяг з протоколу № 5
засідання _______________________
від 11 березня 2001 р.
Присутні: ____________________
          СЛУХАЛИ:
____________        _____________
   УХВАЛИЛИ:
1.     __________________________
2.     __________________________
Голова                     (підпис)                     _________________
Секретар               (підпис)                      _________________

 ВИКОНАННЯ РОБОТИ

Завдання 1. Напишіть доповідну записку про необхідність заміни музичних
                      інструментів.
Завдання 2. Складіть довідку з місця навчання.
Завдання 3. Напишіть оголошення про проведення фестивалю «Калинові мости».
Завдання 4. Напишіть запрошення на фестиваль «Калинові мости».




15/04/2020

УКРАЇНСЬКА МОВА   ІІ КУРС

ТЕМА 12 : ІНФОРМАЦІЙНІ ЖАНРИ (ПРЕДСТАВЛЕННЯ,  ПОЯСНЕННЯ, ІНСТРУКЦІЯ, ПОВІДОМЛЕННЯ). ДІАЛОГІЧНІ ЖАНРИ (БЕСІДА, ТЕЛЕФОННА РОЗМОВА, ЛИСТУВАННЯ)

1.    Опрацюйте матеріал підручника Українська мова О.Авраменка  §53-56 ст.189-194
2. Законспектуйте теоретичний матеріал і визначення: інформація, доповідь, повідомлення, діалогічне мовлення, бесіда, телефонна розмова, листування.
3.    Перегляньте відео уроки
https://www.youtube.com/watch?v=xlgid5sgqoI Світлана Наконечна - Експерт у кадрі - Ораторське мистецтво. ТОП 5 порад "Як провалити виступ?"
https://www.youtube.com/watch?v=ye_I2UHT6I0 Світлана Наконечна - Експерт у кадрі - Ораторське мистецтво. Страх публічних виступів
4.    Виконайте вправу №5. Підготуйте повідомлення на одну з поданих тем.
• Дивовижний світ «Асканії-Нової».
• Історія київських мостів.
• Хто такий Серж Лифар?
• Найкомфортніше місто України.
• Незаконний видобуток бурштину, вирубування лісів у Карпатах, забруднення річок… — наша байдужість чи недбальство?
5.    Виконайте вправу №4 на ст.196 (усно)
Мета будь-якого інформаційного повідомлення – дати відомості про той або інший предмет, причому так, щоб слухачам це було цікаво. Бажаний результат будь-якої інформаційної промови – слова слухачів: "Як цікаво!".
Дуже важливо використовувати різні способи подання матеріалу. Треба кілька разів повторити основні положення, привести яскравий приклад, записати під час виступу на дошці цифри, дати, проілюструвати свій виступ малюнками, схемами, ілюстраціями і т. ін.
Загальні правила, яких повинні дотримуватися при підготовці інформаційних виступів будь-якого типу:
1. Інформаційний виступ повинен містити нову для слухачів інформацію.
2. Він повинен бути актуальним, тобто цікавим для них зараз, в даний момент.
3. Необхідно дати повну інформацію в виступі.
4. Треба зацікавити слухачів в отриманні нової додаткової інформації по даній темі.
5. Інформаційний виступ повинен містити кілька конкретних фактів.
6. Такий виступ повинен містити два-три розділи (пункту плану), не більше.
7. Виступ повинен бути коротким.
8. Чітко переходити від одного пункту до іншого.
9. Не використовувати багато жестів.

10. Не говорити занадто емоційно.

ТЕМА 13: ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ. НАПИСАННЯ ВЛАСНОГО ВИСЛОВЛЕННЯ
1.    Перегляньте два відео уроки перед тим, як будете писати твір.
https://www.youtube.com/watch?v=NEUWvGoH-Vg Як навчитися писати ВЛАСНЕ ВИСЛОВЛЕННЯ (пояснення за 7 хвилин) | ЗНО з української | Нина Коробко
https://www.youtube.com/watch?v=7mUxDv2Fa4I Власне висловлення у форматі ЗНО. Онлайн-курс з підготовки до ЗНО "Лайфхаки з української мови"
            2. Як ви вже знаєте, власне висловлення – це твір-роздум щодо певного проблемного, суперечливого, актуального питання (проблеми),
це думка кожного з вас, аргументована, підкріплена прикладами послідовна відповідь. І мета тесту ЗНО – оцінити ваші вміння зв’язно висловлювати думки. Основа успішного написання – чітка структура, логічність і грамотність.
Отже, висловлення може бути побудоване одним із способів:
Теза.
Перший аргумент.
Другий аргумент.
Приклад із художньої літератури чи іншого джерела.
Приклад з історії, суспільно-політичного чи власного життя.
Висновок.
Або:
Теза.
Перший аргумент.
Приклад із літератури чи іншого джерела.
Другий аргумент.
Приклад з історії, суспільно-політичного чи власного життя.
Висновок.
Насамперед потрібно ознайомитись з темою власного висловлення й правильно сформулювати тезу. А це означає не просто погодитись чи заперечити чиюсь думку, а продовжити, доповнити її з власної позиції.
Пропоную написати твір на тему, пропоновану у варіанті №9 зошита О.Авраменка.

Найбільше дбають про екологію довкілля економічно розвинені країни. Вони сортують відходи, переробляють їх і лише незначну частину утилізують. Узбіччя доріг закривають сіткою, щоб представники фауни не гинули під колесами авто. Розвивають садово-паркову культуру в містах… У бідних каїнах на виборах голосують зазвичай не за того кандидата, який у своїй програмі пріоритетною визнає турботу про чистоту навколишнього світу, а за популістів, які обіцяють низькі тарифи й райське життя вже завтра.
Викладіть Ваш погляд на проблему:

Чи можна ситуацію з чистотою довкілля в країні назвати віддзеркаленням екології всередині людини?


ТЕМА 14: ОЦІНЮВАЛЬНІ ЖАНРИ (ПОХВАЛА, ОСУД, РЕЦЕНЗІЯ, ХАРАКТЕРИСТИКА). ЕТИКЕТНІ ЖАНРИ (ПРИВІТАННЯ, ВИБАЧЕННЯ).
1.    Опрацюйте матеріал підручника Українська мова О.Авраменка  §57-60 ст.197-202.
2.    Законспектуйте теоретичний матеріал і визначення: оцінювальні жанри, похвала, осуд, рецензія, характеристика, привітання, вибачення.
3.    Опрацюйте вправу №2 (усно) та виконайте тести вправи №3
1. Небажаною є етикетна форма
А Доброго ранку!
Б Доброго дня!
В Добридень!
Г Добривечір!

2. Небажаною є етикетна форма
А Добрий ранок!
Б Добрий день!
В Добрий вечір!
Г Вітаю!

3. Помилковою є етикетна форма
А Пробачте!
Б Вибачте!
В Перепрошую!
Г Вибачаюсь!

4. Прочитайте вірш і виконайте завдання.
Вечірнє сонце, дякую за день!
Вечірнє сонце, дякую за втому.
За тих лісів просвітлений Едем
і за волошку в житі золотому.
За твій світанок, і за твій зеніт,
і за мої обпечені зеніти.
За те, що завтра хоче зеленіть,
за те, що вчора встигло оддзвеніти.
За небо в небі, за дитячий сміх.
За те, що можу, і за те, що мушу.
Вечірнє сонце, дякую за всіх,
котрі нічим не осквернили душу.
За те, що завтра жде своїх натхнень,
що десь у світі кров ще не пролито.
Вечірнє сонце, дякую за день,
за цю потребу слова, як молитви.
                                  Л. Костенко

А. Виразно прочитайте поезію.

Б. Висловте свої міркування у вільному есе про те, чому саме таким віршем закінчується курс вивчення української мови.

УКРАЇНСЬКА МОВА І КУРС
ТЕМА 13-14: СКЛАДНІ ВИПАДКИ ВІДМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ
       Закінчення іменників ІІІ відміни в орудному відмінку.
·                                                             Словозміна іменників ІV відміни.
·                                                             Особливості кличного відмінка.
·                                                            Творення й відмінювання чоловічих та жіночих імен по батькові.

1. Опрацюйте матеріал підручника Українська мова О.Авраменка §55-58 ст.175-183
2.    Перегляньте матеріал відео уроків:
Кличний відмінок: усі правила, винятки і тести [Типове завдання ЗНО]

Як правильно утворювати ІМЕНА ПО БАТЬКОВІ? [Типове завдання ЗНО]
                         https://www.youtube.com/watch?v=ayfstaqoFzc

3.    Виконайте завдання за відео уроками (тренажером). (самопідготовка)
4.    Виконайте тести на ст.180-181 підручника О.Авраменка і
     здайте на перевірку.
5.   За питанням «Творення й відмінювання чоловічих та жіночих імен по батькові» складіть презентацію.

 ПАМ’ЯТКА:
Правопис закінчень іменників III відміни
Для третьої відміни властиві такі ознаки: однотипність роду (жіночий рід) та омонімічність відмінкових закінчень (у родовому, давальному та місцевому відмінках однини). У багатьох основах слів при відмінюванні відбувається чергування о, е з і: якість — якості, радість — радості, річ — речі, ніч — ночі.
Від-
мінки
Уваги до відмінкових форм третьої відміни
О.
В орудному відмінку однини всі іменники III відміни мають лише закінчення -ю: тінь — тінню, честь — честю, ніч — ніччю, мати — матір’ю, любов — любов’ю. Проте основа цих іменників може писатися по-різному:
а) в основі іменника зберігається той самий голосний, що й у називному — знахідному відмінку (пор. Чергування і з іншими голосними): радість —радістю (хоч радості), піч—піччю (хоч печі), мати — матір, матір’ю (хоч матері), подорож—подорожжю;
б) перед закінченням приголосні зубні 
(“де ти з’їси ці лини”) і шиплячі (“ще [шче] їжджу”) між двома голосними подовжуються відповідно до правил (див. Подовжені м’які приголосні): папороть — папороттю, річ — річчю, розкіш — розкішшю, але не між двома голосними подовження нема: мудрість — мудрістю, жовч — жовчю, нехворощ [нехворошч] — нехворощю.
Перед закінченням після губних 
(“мавпа Буф”) та р ставимо відповідно до правил апостроф (див. Вживання апострофа): любов’ю, Об’ю, Перм’ю, матір’ю.
М.
В родовому, давальному, місцевому відмінках однини та називному множини іменники ІІІ відміни мають однакове закінчення -і: на(у) радості, на(у) блакиті, на(у) круговерті.

 Закінчення іменників III відміни
Від-
мінки
Однина
(тінь, ніч)
Множина
Основа на НЕшиплячий
(тінь)
Основа на шиплячий
(ніч)
Н.
, (-и)
Р.
-ей (-ів)
-ей
Д.
-ям
-ам
Зн.
-і (-ів)
Ор.
-ями
-ами
М. (на)
-ях
-ах

В и н я т к и: Н. і Кл. одн — матиР. мн. і Зн. мн. — матерів.

Правопис закінчень іменників IV відміни
Певні складнощі становлять відмінкові форми іменників IV відміни, у яких з’являється суфікс -ен-. Таких іменників залишилося три: ім’я, плем’я і сі́м’я (тобто насіння, а не родина) (лише в однині). Іменники тім’я і вим’я змінюються як іменники ІІ відміни (з деякими відхиленнями).

Від-мінки
Уваги до відмінкових форм іменників IV відміни
Н.
Р.
У родовому відмінку однини в іменниках із суфіксом -ен- виступає закінчення -і: імені (та ім’я), племені (та плем’я), сімені (та сі́м’я).
В іменниках із суфіксом -ат- тут виступає закінчення -и: теляти, лошати.
Д.
Зн.
Ор.
В орудному відмінку однини два з цих іменників мають паралельні форми: іменем і ім’ямплеменем і плем’ям, але тільки сі́м’ям.
М.
Кл.
Усі інші іменники IV відміни відмінюються за одним зразком

Суфікси та закінчення іменників IV відміни:
Від-
мінки
Однина
Множина
З суфіксом -ат-
З суфіксом -ен-
(ім'я)
З суфіксом -ат-
З суфіксом -ен-
(ім'я)
НЕ після шиплячого
(теля)
після шиплячого
(курча)
НЕ після шиплячого
(теля)
після шиплячого
(курча)
Н.
-ята
-ата
-ена
Р.
-яти
-ати
-ені/ -я
-ят
-ат
-ен
Д.
-яті
-аті
-ені
-ятам
-атам
-енам
Зн.
Як у називному відмінку
Як у називному або родовому відмінку
Ор.
-ям
-ам
-енем/ -ям
-ятами
-атами
-енами (-ями)
М. (на)
-яті
-аті
-ені
-ятах
-атах
-енах (-ях)
Кл.
Як у називному відмінку
Як у називному відмінку



УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА І курс
ТЕМА: Юрій Яновський. Творча біографія письменника, загальна характеристика творчості. Ю.Яновський і кіно. Романтичність світовідчуття. Романтизована стихія національно-визвольного руху (роман «Чотири шаблі»). Роман у новелах «Вершники» – зразок соцреалізму
1.           Прочитайте життєпис Ю.Яновського в підручнику О.Авраменка «Українська література» 11 кл. та складіть хронологічну таблицю.
2.   Перегляньте відео презентацію «Юрій Яновський. Творча біографія митця. Українська література 11 клас» за посиланням:
та «Роман у новелах «Вершники» Юрія Яновського. Жанрові особливості. Українська література 11 клас»: https://www.youtube.com/watch?v=iOdssrzikHw
3.           Опрацюйте матеріал про творчість Ю.Яновського на ст. 65-66 та прочитайте новелу «Дитинство»  з роману «Вершники». Можна прослухати аудіоновелу: https://www.youtube.com/watch?v=z2hIyfj5ZcU та
4.           Запишіть в конспект визначення понять: умовність  зображення, художній час і простір.
5.           Прочитати роман «Майстер корабля».
6.           Виконайте тести за посиланням в гугл класі.
Творча спадщина
Ю. Яновський залишив багатожанрову спадщину: 70 новел, оповідань, чимало поезій, повість, чотири романи, сім п'єс (деякі успішно ставилися театрами), а ще кіносценарії, публіцистика. Не все, звісно, цікаве для нас, хоча далеко не все було художньо вартісним. Ранні новели, оповідання, «Байгород», «Майстер корабля», «Чотири шаблі», кілька розділів «Вершників» — оце, власне, і все, що встиг створити вільно Юрій Яновський. Але й це засвідчує величезні потужні можливості його таланту.
Романтизована стихія національно-визвольного руху (роман «Чотири шаблі»)
Коли Юрій Яновський читав книжку і хотів її оцінити, він питав себе: «Чи взяв би ти її в далеку путь, по розмитій дорозі, босоніж ступаючи, у далеку таємну путь? Чи поклав би її в торбу із хлібом окрайцем, пучкою солі й цибулиною? Чи достойна вона там у торбі на плечах лежати всю путь, до хліба торкаючись? На перепочинку, коли розв'яжеш торбу і з'їси хліба з цибулиною, чи дасть вона тобі мужність і радість, щирий захват і приємний біль мудрості?». У цих словах не тільки естетична програма письменника. Це — девіз його життя. Твори письменника й сьогодні захоплюють читачів, уселяють у них мужність, приносять незвичайну радість, щирий захват.
Роман «Чотири шаблі» розповідає про події громадянської війни в Україні. Перемога революції створила умови для відродження романтизму. Саме романтизм козаччини спонукав чотирьох друзів — героїв роману «Чотири шаблі»: Шахая, Остюка, Галата і Марченка — сформувати бойовий загін для захисту революції. Під час весілля Шахая у церкві, де відбувалось вінчання, друзі побачили козацькі розписи, на яких зображувалась боротьба козацтва з ворогами.
Проймаючись національною свідомістю, друзі вирішили захищати свою землю так, як це робили героїчні предки.
Роман побудований у пісенній формі. А оскільки пісня — один із найлаконічніших художніх жанрів, то в романі опущено так звані воєнні будні, завдяки чому досягнуто стислості й ліризму в художньому осмисленні теми.
У пісенному зачині автор називає друзів — «чотири паростки міцного дуба» (тобто сини великого народу). Вони різні, але об'єднані спільною метою — захистити країну. Письменник романтизує подвиги друзів, показує військову звитягу, козацьку відвагу та надзвичайну силу. Роман складається із семи окремих розділів — новел, що також стало новаторством в українській літературі.
Роман у новелах «Вершники» — зразок соцреалізму
 «Вершники» — потрясли. Вражав кожний образ, кожна фраза, кожне так вдало й точно вжите слово. Творчість Яновського для мене стала яскравим і привабливим маяком» (Юрій Збанацький).
Після з'яви 1935 р. роману в новелах «Вершники» письменник став досить відомим. Цей твір узагалі протягом довгого часу вважався вершинним здобутком митця. «В цій невеликій книжці закладено три роки роботи, три роки всіляких думок і самовідчувань, усяких життєвих умов», — читаємо в записниках автора. Що за цими словами?
Насамперед «Вершники» були своєрідним компромісом із самим собою, способом реабілітувати себе перед офіційною критикою, «виправити» помилки «Чотирьох шабель», що за них було розіп'ято письменника. Роман цей з'явився своєчасно. Вже були арештовані М. Куліш, В. Підмогильний, Є. Плужник, М. Зеров, М. Драй-Хмара, розстріляний Г. Косинка...
«Вершники» написані ідеологічно правильно, є в них і провідна роль більшовицької партії, і перемога червоного прапора, і оспівування «непорушного» союзу робітників і селян, героїзм комуністів. Роман був даниною своєму часові, але, на відміну від подібних творів, усе — таки талановитою. Кажемо так завдяки кращим новелам: «Дитинство», «Подвійне коло», «Шаланда в морі», які нагадують обережний рух корабля між рифами.
Цей корабель пливе — вони споріднені з народно-пісенною традицією, у них автор апелює до загальнолюдських цінностей. Він показує трагедію українського народу — розпад роду, родини заради якихось нових цінностей.
Усі три новели зв'язані між собою цією болючою та актуальною проблемою.
Жанр — новелістичний роман.
Головні герої: Фрунзе, Мусій та Іван Половці, Данило Чабан, Швед, Чубенко, Максим, Адаменко, безіменний листоноша.
Тема громадянської війни у романі «Вершники» постає у творі по-справжньому героїчною й романтичною. Автор правдиво показує трагедію цілої родини Половців, яких революція розкидала по різні ідеологічні фронти.
Композиція: роман складається із восьми сюжетно завершених новел, які в сукупності передають панораму періоду громадянської війни:
1. «Подвійне коло»
2. «Дитинство»
3. «Шаланда в морі»
4. «Батальйон Шведа»
5. «Лист у вічність»
6. «Чубенко, командир полку»
7. «Шлях армій»
8. «Адаменко»
Проблематика «Вершників»:
ü Трагедія роду й народу.
ü Розпад родини заради ідеї.
ü Революція і народ.
ü Політичні платформи різних партій і політичних сил.
ü Відданість справі.
ü Творча праця та духовні цінності.
ü Проблема братовбивчої громадянської війни.
Особливості «Вершників»
ü Роман складається з восьми композиційно й сюжетно пов'язаних новел.
ü Відсутність хронологічної послідовності в розгортанні подій.
ü Використання кінематографічного прийому монтажу «кадрів».
ü Має ознаки народної думи, героїчної поеми, новели.
ü Виняткових героїв автор показує у виняткових обставинах.
ü Головний мотив — розпад людського роду, що почався з революцією.
ü Правдивість і типовість у відтворенні історичних подій та змалюванні дійових осіб.

 ТЕМА: Юрій Яновський. Новаторство художньої форми «Майстер корабля»: модерний сюжет, що інтригує, умовність фабули, зміщення часопростору. Проблеми творення нової української культури, духовності української людини, її самоусвідомлення в новій дійсності, символічність образів. Неоромантичні герої То-Ма-Кі, Режисер, Сев, Тайях та їх прототипи, модерністські образи Міста, Моря. Морально-етичні колізії твору. Національне крізь призму загальнолюдського.

«Майстер корабля» — перший любовний роман Ю. Яновського про трикутник почувань, який поєднав три молодих і красивих життя, де жайворонок дзвенів з високості для двох закоханих сердець, але звив сімейне гніздечко для третього.

1.     Опрацюйте матеріал за підручником ст.67-72 та законспектуйте.
2.      Прочитайте роман Ю. Яновського «Майстер корабля».
3.      Прослухайте лекцію дослідниці літератури В. Агеєвої про роман Ю. Яновського
       «Майстер корабля» https://www.youtube.com/watch?v=HUyaoOhYNGY&t=1310s і виконайте завдання (за бажанням).
             А. Як В. Агєєва аргументує потяг письменників до кіномистецтва у 20-х роках ХХ ст.?
             Б. Що таке майстер корабля?
             В. Розкажіть історію, як Ю. Яновський отримав Сталінську премію 1948 р.



11/04/2020

Українська література І курс

ТЕМА: Жанрово-стильове різномаїття. Нові теми, проблеми. Часткова ідеологічна заангажованість, її експериментаторські модерністичні пошуки, опертя на національну і європейську традиції. Зв'язок із поезією. Життєвий і творчий шлях Миколи Хвильового (Фітільова). Провідна роль у літературному житті 1920-х рр. Романтичність світобачення. Участь у ВАПЛІТЕ, у проведенні дискусії 1925-1928-х рр.

                       Невже я зайвий чоловік тому,

                       що люблю безумно Україну?

                                             (М. Хвильовий)

       Істинно: Хвильовий. Сам хвилюється і нас усіх хви­лює, п'янить і непокоїть, дратує, знесилює і полонить. Аскет і фа­натик, жорстокий до себе і до інших, хворобливо вразливий і гор­дий, недоторканий і суворий, а часом — ніжний і сором'язливий, химерник і характерник, залюблений у слово, у форму, мрійник.                                                                             Володи­мир Коряк
1.     Прочитайте матеріал про прозу 20–30-х років ХХ ст. за підручником     О.Авраменка ст.43-44 і законспектуйте у формі презентації (презентацію надішліть у classroom).
2.    Опрацюйте матеріал про життя і творчість М.Хвильового на ст.45-48 та перегляньте документальний фільм «Історична правда: Микола Хвильовий» за посиланням   https://www.youtube.com/watch?v=7bDXsLXlYus
3.      Перегляньте короткометражний фільм режисера М.Калюжного «Я» (2008), знятий за мотивами новели М.Хвильового «Я (Романтика)» (20 хв 33 с), і виконайте завдання:
А. Доведіть, що цей фільм знято саме за мотивами твору М. Хвильового «Я (Романтика)», а не є його екранізацією.
Б. Висловте свої враження від фільму (усно або письмово): наскільки точно передано атмосферу подій новели М.Хвильового; прийоми, використані оператором; музичний супровід; гра акторів.
4. Прочитайте новелу «Я (Романтика)» ст. 50-63 і складіть паспорт твору.

6/04/2020
УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА    І курс
Тема: Київські неокласики. Їхнє творче кредо, орієнтація на традицію, класичну форму вірша. Різногранний творчий шлях М. Рильського. Філософічність, афористичність його лірики, вітаїзм, сповідальність, життєлюбство
1.     Законспектувати літературознавчі поняття
Неокласицизм (з грецької «новий і зразковий») — течія в літературі та мистецтві, що з'явилась значно пізніше занепаду класицизму як літературного напряму і знайшла свій вияв у використанні античних тем і сюжетів, міфологічних образів і мотивів, проголошенні гасел «чистого» мистецтва та культу позбавленої суспільного змісту художньої форми, в оспівуванні земних насолод. Неокласицизм виник в західноєвропейській літературі в середині XIX ст. До групи українських неокласиків у 20-х роках XX ст. належали Микола Зеров, Михайло Драй-Хмара, М. Рильський, Петро Филипович, Юрій Клен (О. Бургардт). Вони відмежовувались від так званої пролетарської культури, прагнули наслідувати мистецтво минулих епох, віддавали перевагу історико-культурній та морально-психологічній проблематиці.
«Неокласика» — умовна назва естетичної платформи невеликого кола київських поетів, літературознавців і перекладачів періоду «Розстріляного відродження»:
·       Миколи Зерова (лідер);
·       Михайла Драй-Хмари;
·       Павла Филиповича;
·       Юрія Клена (Освальда Бургардта);
·       Максима Рильського.
Сонет (sonetto — звучати) — ліричний вірш, що складається з чотирнадцяти рядків п'ятистопного або шестистопного ямба, власне, двох чотиривіршів (катрени) з перехресним римуванням та двох тривіршів (терцети) з усталеною схемою римування: абаб, абаб, ввд, еед.
Микола Зеров називав сонет формою «ліро-епічної мініатюри окремої схеми». Найвищого розвитку досягає сонет у творчості неокласиків Миколи Зерова, Максима Рильського й інших.
2.     Опрацювати матеріал
«Неокласики» — неформальне товариство вільних митців, що гуртувалися спочатку при часописі «Книгар», а згодом — навколо видавництва «Слово». Не дбали про своє організаційне оформлення й не виступали з ідейно-естетичними маніфестами. Михайло Драй-Хмара в сонеті «Лебеді» назвав «неокласиків» «гроном п'ятірним нездоланних співців». Своєрідним естетичним кредом київських «неокласиків» є сонет Миколи Зерова «Pro domo» («На захист», початкова назва — «Молода Україна»). Шостий у «п'ятірному гроні» — Віктор Домонтович (Петров), єдиний прозаїк серед «неокласиків». Це були по-європейськи освічені люди, тогочасна елітна українська інтелігенція. Неокласики, зокрема, закликали осягати вершини світової культури, трансформувати її форми та образну систему на рідному полі поезії, щоб піднести її до світового рівня. Тому розквітають сонетна форма, яку пролеткультівці оголошували «буржуазною», елегії, медитації, філософська лірика.
Спільні риси творчості:
·     «аристократизм духу», протистояння духовній варваризації суспільства;
·    орієнтація на довершену культуру поетичного мислення й дисципліну поетичного мовлення;
·     тяжіння до гармонії між раціональною сферою та почуттями;
· захоплення досконалістю античної лірики, літератури відродження та класицизму, філігранністю творів французьких «парнасців».
Те, що неокласики прагнули впроваджувати у своїй творчості форми та методи грецького й римського мистецтва, представникам влади здалося невизнанням радянської дійсності. Тому в 1935 р. були заарештовані М. Зеров, П. Филипович, М. Драй-Хмара, яких звинувачували в шпигунстві на користь чужоземної держави, у підготуванні й спробі вчинити терористичні замахи на представників уряду та партії і в приналежності до таємної контрреволюційної організації, очолюваної професором Миколою Зеровим.
Проходив у цій справі неокласик М. Рильський, але через деякий час був звільнений. Юрій Клен (О. Бургардт), скориставшись своїм німецьким походженням, виїхав до Німеччини на лікування й не повернувся. А М. Зеров був розстріляний 1937 р., П. Филипович загинув на Соловках того ж 1937 р., М. Драй-Хмара помер у концтаборі на Колимі в 1939 р.
Неокласики позиціонували себе як естетів і жорстко протиставляли себе народництву й романтизму. Крім художньої творчості, члени групи були також активними літературними критиками. Неокласики належать до так званих письменників доби «розстріляного відродження».

3.   Прочитайте і законспектуйте матеріал про життя і творчість М.Рильського за підручником О.Авраменка ст.37-41
4.   Перегляньте документальний фільм «Як на духу. Невідомий Максим Рильський» (16 хв 52 с) і дайте відповідь на запитання: Чи можна про поета сказати словами В. Стуса, що його «феномен — це “феномен доби”»?
5. Підготуйте розповідь про цікаві епізоди з життя М. Рильського за матеріалами     літературознавця В. Панченка. ( за запитом - Максим Рильський, poeta Maximus)  
6. Вивчіть напам’ять вірш М. Рильського «Солодкий світ!..» або сонет «У теплі дні збираннявинограду...» (на вибір).


УКРАЇНСЬКА МОВА І КУРС
ТЕМА 11-12: СКЛАДНІ ВИПАДКИ ВІДМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ
· Закінчення іменників І відміни в орудному відмінку.
· Закінчення іменників чоловічого роду ІІ відміни в родовому відмінку.
· Відмінкові закінчення іменників з конкретним та абстрактним значенням (терміна – терміну, феномена – феномену).
· Паралельні закінчення  іменників чоловічого роду давального відмінка (-ові, -еві (-єві) , -у (-ю) );
· іменників  знахідного відмінка (назв побутових предметів (узяв олівець – узяв олівця, написав лист – написав листа);
· іменників місцевого відмінка однини (на коні – на коневі, в ліжку – на ліжкові, в гаї – в гаю, на торзі – на торгу);
· іменників місцевого відмінка множини (кістьми – костями, крильми – крилами, чобітьми – чоботями тощо).

1.    Опрацюйте матеріал підручника Українська мова О.Авраменка §52-54 ст.166-175
2.    Перегляньте матеріал відео уроків:
3.    Виконайте завдання за другим відео уроком (тренажером).
4.    Виконайте тести (завдання №5)
1.    Помилку допущено у варіанті
А Микитою Б сиротою В грушою Г весною
2.    Помилку допущено у варіанті
А Львовом Б батьком В вікном Г ножом
3.    Помилку допущено у варіанті
А агрономові Б відповідей В по вікнам Г плечей
4.    Помилку допущено у варіанті
А десяти грам Б трьох пальт В шести озер Г двох річок
5.    Помилку допущено у варіанті
А запитай татар Б кількох грузин В почекай болгар Г покликати селян
6.    Помилку допущено у варіанті
А теплих дощів Б наших степів В твоїх друзів Г трьох конів
7.    Помилку допущено у варіанті
А людьми — людями Б гістьми — гостями В грішми — грошима Г крильми — крилами
8.    Помилку допущено у варіанті
А розкішшю Б жовччю В знаттю Г маззю
9.    Помилку допущено в рядку
А на літаку Б на берегу В на дощику Г на будинку  
10. Помилку допущено в рядку
А у раї — у раю Б у соці — у соку В у краї — у краю Г на торзі — на торгу
5.    Виконайте вправу №7. Запишіть іменники у формі родового відмінка однини.
Квас, Харків, метрополітен, Амур, букет, караван, Марс, Ганг, піджак, карнавал, портфель, Дінець, Рейн, ясен, ґанок, гвинт, Хорол, мільярд, бузок, відсоток, Родос, ліцей, числівник, Ельзас, комбінат, Ельбрус, гурт, Сингапур, зал, місяць, холод, Стамбул, землетрус, іній, успіх, приклад, четвер, епос, міф.

ПАМ’ЯТКА:
   Орудний відмінок. І відміна. В орудному відмінку однини іменники першої відміни твердої групи мають закінчення -ою, м'якої та мішаної груп — -ею, після голосного та апострофа — 
-єю: нижкою, машиною, перемогою, фабрикою; бурею, надією, робітницею, сім'єю, статтею; кручею, межею, площею, тишею.

Як розрізняти називний і знахідний відмінки іменників – назв неістот
Називний відмінок
Знахідний відмінок
що? (назва неістот)
що? (назва неістот)
Означає предмет, що вико­нує дію. У реченні виступає підметом.
Означає предмет, на який скерована дія. У реченні виступає другорядним членом.
(Що?) Кетцаль (Н.в.) — гро­шова одиниця.
Бере в руки (що?) кетцаль (З.в.).

Як розрізняти родовий і знахідний відмінки іменників — назв істот
Родовий відмінок
Знахідний відмінок
кого? (немає)
кого? (бачу)
відсутність чогось або прина­лежність до когось чи чогось
предмет (особу), на яку спрямована дія
розпізнається підстановкою іменника ж. р. на -а (банду­ристка)
розпізнається підстанов­кою іменника ж. р. на -а (бандуристка)
Голос (у кого?) у бандуриста (у бандуристки) дзвенить урочисто, ясно, натхненно.
Слухає (кого?) славного бандуриста (бандурист­ку) притихла громада.

Як розрізняють давальний та місцевий відмінки
Давальний відмінок
Місцевий відмінок
кому? чому? (даю)
на кому? на чому?
означає особу або предмет, на користь яких відбуваєть­ся дія
має значення місце дії
рідко вживається з приймен­никами
завжди вживається з прийменником
Несхитні витязі виборювали волю рідній (чому?) землі.
Несхитні витязі подолали ворогів (де? на чому?) на рідній землі.

Правопис відмінкових закінчень іменників у множині
Відмінки
Питання, допоміжні слова
Жіночий рід
Чоловічий рід
Середній рід
Правило
Н.
хто? що?
думи
пісні
межі
ночі
дуби
бійці
краї
дощі
вчені
озера
поля
плечі
Р.
кого? чого? (немає)
дум
пісень
меж
ночей
дубів
бійців
країв
дощів
вчених
озер
полів
плечей
за­кінчення -ів (-їв), -ей; -ен (єн), -ень (єнь); -их,  а більшість іменників жіночого роду і деякі іменники середнього роду — нульове закінчення.
Д.
кому? чому? (даю)
думам
пісням
межам
ночам
дубам
бійцям
краям
дощам
вченим
озерам
полям
плечам
3.
кого? що? (бачу)
думи
пісні
межі
ночі
дуби
бійців
краї
дощі
вчених
озера
поля
плечі
Ор.
ким? чим?
думами
піснями
межами
ночами
Дубами
бійцями
краями
дощами
вченими
озерами
полями
плечами
за­кінчення -ами, -ями
М.
на кому? на (у) чому?
у думах
у піснях
на межах
у ночах
На дубах
на бійцях
у краях
у дощах
на вчених
на озерах
на полях
на плечах
закінчення -ах, -ях

УКРАЇНСЬКА МОВА    2 курс

ТЕМА 9: СТИЛІСТИЧНЕ ЗАБАРВЛЕННЯ ФРАЗЕОЛОГІЗМІВ
1.     Опрацюйте матеріал підручника Українська мова О.Авраменка  §49 ст.173-176
2.     Законспектуйте визначення понять: фразеологія, фразеологізми, фразеологічні зрощення, фразеологічні єдності, фразеологічні сполучення.
3.     Виконайте вправу №3.  Згрупуйте подані фразеологізми за стильовою належністю.
• В усіх стилях мови (міжстильові): … ;
• в офіційно-діловому й науковому стилях: … ;
• у публіцистичному й художньому стилях: … ;
• у розмовному стилі: … ;
• у конфесійному стилі: … .
Мокра курка, у всякому разі, витрішки продавати, один з одним, вітер гуде в кишенях, гра слів, авгієві стайні, базарна баба, тютя з полив’яним носом, брати участь, без задніх ніг, возлюби ближнього свого, ужити належних заходів, осідлати Пегаса, око за око, увінчати лаврами, манна небесна, цілуйте тата в коліщата, відігравати роль, на око, важка артилерія, язиката Хвеська, сидіти склавши руки.
4.     Переглянувши експрес-урок «Що означає вислів гроші не пахнуть?», розкажіть історію походження згаданого фразеологізму. https://www.youtube.com/watch?v=YuBjvWYDNz0
5.     Попрацюйте із завданнями відео уроку з фразеології  https://www.youtube.com/watch?v=xjGBkyWirHo, а підсумкові завдання пройдете у  Googleкласі.

Фразеологізми (фразеологічні одиниці) — це стійкі сполуки слів, які в процесі мовлення відтворюються як готові словесні формули: бити байдики, з душею, стріляти з гармат по горобцях, не за горами.
-        фразеологічні зрощення — одиниці, у яких цілісне значення не вмотивоване, тобто воно не випливає зі значень його компонентів
пекти раків (соромитися), бити байдики (ледарювати), ні в сих ні в тих (незручно);
-        фразеологічні єдності — одиниці, у яких цілісне значення певною мірою вмотивоване переносним значенням їхніх компонентів
вітер у кишенях свистить (немає грошей), кров з молоком (здоровий, рожевовидий, рум’яний), робити з мухи слона (перебільшувати);
-        фразеологічні сполучення — одиниці, у яких цілісне значення певною мірою вмотивоване прямим значенням їхніх компонентів
берегти як зіницю ока, зачепити інтереси, глупа ніч.
Окрему групу становлять фразеологічні вислови, у яких слова більшою мірою зберігають своє індивідуальне значення: незлим тихим словом, мати велике значення, вовків боятися.
Здебільшого такі фразеологізми позбавлені якогось емоційного забарвлення, проте вони функціонують у мовленні як усталені поєднання двох або більше слів.
До фразеологічних висловів належать приказки (лежачого не б’ють),
прислів’я (доки сонце зійде, роса очі виїсть), крилаті вислови (краса врятує світ),
мовні кліше (мати велике значення)

ТЕМА 10: СТИЛІСТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ЗАСОБІВ СЛОВОТВОРУ.
              СТИЛІСТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ЧАСТИН МОВИ

1.     Опрацюйте матеріал підручника Українська мова О.Авраменка  §50-51 ст.177-185
2.     Законспектуйте теоретичний матеріал:
Стилістичні можливості словотвору виявляються в зіставленні слів одного кореня й одного значення, але різного словотвірного оформлення, тобто в синонімії словотвірних афіксів, які увиразнюють слово, надають йому відповідної експресії. Наприклад, рідковживані (непродуктивні) іменникові префікси пра-, па-, уз-, су- підкреслюють піднесеність сказаного — поряд зі стилістично нейтральними значеннями (суглинок, прадід) додають словам урочистого відтінку: прамова, праоснова, пагін, паросток, паморозь, узголів’я, узбіччя, узвишшя, сутінок, суголосся, супокій, сум’яття. Префікси іншомовного походження анти-, архі-, екстра-, псевдо-, ультра-, екс- надають словам книжного відтінку: антинародний, псевдопатріот, архіважливий, екстравагантний, ультраправий, екс-президент. Префікс пре- виражає збільшену міру ознаки: пречудовий, пресильний, преважливий, а воз- надає слову піднесеності й урочистості: возрадуйся, возвеличити. Особливої виразності набувають слова з декількома префіксами: знебарвити, поназбирувати, попоходив, порозходилися.
Один з найвиразніших засобів стилістики — суфікс. Суфікси книжного забарвлення
-нн(я), -тт(я), -ізм утворюють абстрактні поняття, збірні, віддієслівні іменники: бажання, каяття, заняття, прагнення, стягнення, горіння, напруження, націоналізм.
«Професійні» суфікси -ар, -ець, -ач, -ист, -ик, -тель, -ир утворюють назви осіб за
родом занять чи професією: байкар, повістяр, митець, бандурист, мислитель, буровик, касир.
Особливу виразність мають зменшено-пестливі суфікси -еньк-, -есеньк-, -ісіньк-,
-усіньк-, -юсіньк-, -ик, -ичок, -чк-, -ечк-, -иц- (тоненький, дрібнесенький, манюсінький,
стовпчик, ріжечок, теличка) і суфікси зі згрубілим значенням, емоційно-негативним відтінком -иськ-, -їськ-, -ищ-, -їщ- (дівчисько, хлопчисько, побоїще, ручище, ножище). Суфікси здрібнілості в поєднанні зі словами негативного забарвлення надають зневажливих,
іронічних, сатиричних, гумористичних відтінків: партійка, воріженьки, рішеннячко.
В офіційно-діловому та науковому стилях мовлення здебільшого уникають використання слів з експресивними суфіксами. Терміни на зразок язичок, мозочок утратили експресивність.
Складні слова виконують різні стилістичні функції: їх використовують як терміни в
книжних стилях, вони передають найрізноманітніші емоційно-експресивні відтінки в художньому та публіцистичному мовленні. Емоційного забарвлення можуть також набувати й абревіатури (наприклад, у художньому стилі).
Повторення одного й того самого слова (кореня, префікса) підкреслює інтенсивність
дії, ознаки: ходжу-ходжу, старий-престарий, лежнем лежати.
Уживання чи поєднання різнопланових одиниць посилює експресивність (возгавкати, ідейка, наплювизм, бабизм-ягізм).

3.     Виконайте вправу №5.  Тестові завдання.
1. Спільнокореневим до слова роса є
А рости        Б Ростик
В рослина    Г зрошений
2. Спільнокореневим до слова гора є
А горе      Б горіти
В гіркий   Г згірок
3. Спільнокореневим до слова воля є
А звільнений     Б воластий
В воловий          Г волання
4. Спільнокореневими є всі слова, КРІМ
А рік              Б річний
В річковий    Г роковини
5. Спільнокореневими є всі слова, КРІМ
А потік      Б текти
В утік        Г течія
6. Спільнокореневими є всі слова, КРІМ
А сік               Б сікти
В сочистий     Г соковитий
7. Спільнокореневими є всі слова, КРІМ
А вода                  Б водити
В підводний        Г водянистий
8. Спільнокореневими є всі слова, КРІМ
А мити           Б мийка
В митець       Г вимитий
9. Спільнокореневими є всі слова, КРІМ
А зоря             Б зоріти
В зорати         Г зоряний
10. Спільнокореневими є всі слова, КРІМ
А пекти             Б печений
В печера            Г випічка
4.     Виконайте вправу №7.
 Відредагуйте речення.
1. Мені здається, що він думає одне, а каже зовсім друге. 2. Я взяла мої речі й побігла за дівчатами. 3. Усякий учень має пройти тестування. 4. Удар по воротам до своєї мети не долетів. 5. «Реал» розпочинає свою атаку. 6. Захисник сильно б’є своєю ногою. 7. Директору Петру Коваленку сьогодні вручили грамоту. 8. Наша директорша повідомила на педраді про зміни в ЗНО. 9. Усі бажаючі можуть зайняти найбільш зручніші місця.

ТЕМА 11: ВИМОГИ ДО ВЖИВАННЯ СИНТАКСИЧНИХ ОДИНИЦЬ У РІЗНИХ СТИЛЯХ
1.     Опрацюйте матеріал підручника Українська мова О.Авраменка  §52 ст.186-188.
2.     Законспектуйте теоретичний матеріал.
3.     Перегляньте відео урок «Порядок слів у реченні» за посиланням  https://www.youtube.com/watch?v=UftsElF58js
4.     Виконайте вправу № 4.  Прочитайте текст і виконайте завдання.
Усе у світі перебуває в постійному русі. Його складові частини пов’язані між собою. Кожна людина аналізує у своїй свідомості світ. Так вона пізнає окремі його частини. Результати цього пізнання вона передає в текстах. Кожен текст є відображенням якогось фрагмента об’єктивної картини світу. У тексті треба показати всі особливості окремого фрагмента дійсності. Текст має також визначити взаємозв’язок описуваного з іншими фрагментами дійсності. Так текст відображає процес пізнання.
А. Визначте стиль, у якому можна вживати подані речення.
Б. Поєднайте прості речення в складні й запишіть їх.
       8. Виконайте вправу №5 (тестові завдання)
Шановні студенти! Всі письмові завдання надсилайте на перевірку через платформу  Googleклас.

____________________________________________________________________


УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА (для студентів І-реж,хрг,ІБС,Д курсів)
ТЕМА: Вступ. «РОЗСТРІЛЯНЕ ВІДРОДЖЕННЯ»
1.    Завантажити електронний варіант підручника О.Авраменка «Українська література» Рівень стандарту. 11 клас. 2019.

2. перейти можна за посиланням, щоб скачати підручник

3.    Опрацювати матеріал на сторінці 4 – 8, 10 – 15.
4.  Виконати завдання 2 ст.4 (законспектуйте матеріал про українську літературу ХХ ст.), ст.10 (Законспектуйте матеріал про літературний авангард).
5 (тести);
домашнє завдання №1, 2
(1.Підготуйте коротке письмове повідомлення про одне з українських літературних угруповань 20–30-х років ХХ ст. Скористайтеся відповідною літературою або матеріалами мережі Інтернет.
2. Прочитайте життєпис М. Семенка й перекажіть його
3. Підготуйте мультимедійну презентацію за творчістю художників, згаданих у тексті про український живопис 20–30-х років ХХ ст. (за бажанням)

ТЕМА: ПОЕТИЧНЕ САМОВИРАЖЕННЯ. ПАВЛО ТИЧИНА.
1.    Опрацювати матеріал на сторінці 16 – 27.
2.    Законспектувати матеріал про поезію 20-х років ХХ ст. та визначення з теорії літератури (вітаїстичність)
3.    Прочитайте відомості про кларнетизм і виконайте завдання:
-        складіть літературний паспорт до кожного вірша;
-        вивчіть напам’ять один з віршів П. Тичини (на власний вибір)
-        підготуйте коротке повідомлення (або мультимедійну презентацію) про бій під Крутами в 1918 р. (за бажанням)


УКРАЇНСЬКА МОВА
Завдання для студентів І-А,Б,кіно,хрг,реж,ВЕ курсів

ТЕМА: МОРФОЛОГІЧНА ПОМИЛКА. ІМЕННИК. РІД ІМЕННИКА
1.    Завантажити електронний варіант підручника О.Авраменка «Українська мова» Рівень стандарту. 10 клас. 2018.
2.    Опрацювати §48 ст.152 (Морфологічна норма) та скласти конспект-таблицю
3.     Виконати вправу №3
 Виберіть із поданих пар слів і словосполучень правильний варіант і запишіть його.
Удар по воротам — удар по воротах;
давайте розважатися — розважаймося;
вулиця І. Франко — вулиця І. Франка;
раптовим нежитем — раптовою нежиттю;
більш міцний — більш міцніший;
важчий металу — важчий за метал;
колють — колять;
двісті грам — двісті грамів;
восьмисот — восьмиста;
головним болем — головною біллю

виконати вправу №6 Перегляньте телесюжет про Аду Роговцеву (3 хв 48 с) і виконайте завдання.
You Tube Утілення жіночої мудрості та шляхетності. Зіркова історія Ади Роговцевої.
А. Стисло перекажіть телесюжет про Аду Роговцеву (усно).
Б. Доповніть свій переказ враженнями, які справила на вас ця жінка (усно).

4.    Виконати вправу № 7. Відредагуйте й запишіть речення. Підкресліть у них граматичні основи.
1.    Ми проїхали біля кількох готелей Форосу й переконалися, що сезон ще не розпочався. 2. У Львові мешкає близько восьмиста тисяч чоловіків. 3. До Херсону ми дісталися автостопом, цей путь ми подолали доволі швидко. 4. Дорожний знак показує, що нам треба повернути на вулицю Івана Карпенко-Карого.

5.    Опрацювати §49 ст.156 (Рід іменника) та скласти конспект
6.    Виконати вправи №2-3
№2. Запишіть іменники у формі орудного відмінка однини.
Кір, сип, путь, тюль, біль, продаж, бандероль, фенхель, фланель, папороть, степ, обитель, дріб, ступінь, бязь, степінь, жовч, Сибір, каніфоль, гуаш, собака, розкіш, шампунь, ретуш, ярмарок, нехворощ, антресоль.

№3. Випишіть іменники в три колонки: 1) ч. р.; 2) ж. р.; 3) с. р.
Кольрабі, живопис, аташе, івасі, Кіото, авто, каченя, Абу-Дабі, вермішель, кір, драже, істинність, устаткування, Овідіополь.
З перших літер виписаних слів складіть назви представників фауни.

7.    Виконати вправу №7  Утворіть словосполучення за зразком і запишіть їх. Зразок: (повноводий) Міссісіпі — повновода Міссісіпі.

(Високий) Кіліманджаро, (важкий) путь, (екзотичний) Чилі, (несподіваний) вето, (далекий) Ріо-де-Жанейро, (теплий) Янцзи, (сонячний) Сан-Франциско, (широкий) Міссурі, (страшний) табу, (славний) Дніпро, (північний) Осло, (хронічний) нежить, (п’ятий) авеню, (сильний) мігрень, (далекий) Баку, (холодний) Оріноко, (найкращий) ВНЗ, (наш) ТЮГ, (успішний) СТО, свіжий (путасу), смачний (салямі), (неповороткий) гризлі, (м’який) бязь, (науковий) ступінь.

УКРАЇНСЬКА МОВА
Шановні студенти! Для проведення консультацій з української мови до ДПА приєднуйтесь до класів у додатку 
GoogleКлас.   
(Коди у ваших керівників груп).
Завдання для студентів ІІ-ІБС,тур,Б,кіно,хрг,реж,ВЕ курсів

ТЕМА: СТИЛІСТИЧНА ПОМИЛКА.

1.    Завантажити електронний варіант підручника О.Авраменка «Українська мова» Рівень стандарту. 11 клас. 2019.
http://files.pidruchnyk.com.ua/uploads/book/11-klas-ukrajinska-mova-avramenko-2019.pdf
2.    Опрацювати §44-48 ст.149-168 (Стилістична помилка) та скласти конспект-таблицю
3.     Виконати вправу № 4 Випишіть прислівники (прислівникові сполуки) у дві колонки: 1) які треба писати разом; 2) які треба писати окремо або з дефісом.
На/прочуд, будь/як, на/зло, на/переріз, на/віки/віків, до/ речі, по/під/тинню, на/рожен, на/жаль, у/перед, на/зразок, за/одно, до/вподоби.

З останніх букв виписаних слів складіть назви сучасного й давнього видів спорту.
4.    Виконати вправу з розділу «Домашнє завдання» №7 Прочитайте речення. Знайдіть і виправте в них стилістичні помилки.
1.Науковці на конференції порушили питання атомної енергетики, хоча дехто з них подейкував, що фінансування на дослідження в цій галузі поки що не передбачено. 2. Тесляр передав школярам свій прекрасний досвід. 3. Велике значення для розв’язання завдання є виконання положення про порядок роботи в колективі. 4. Вихованці захоплено слухали натюрморт. 5. На нараді управлінці балакали про проблеми в трудовій дисципліні. 6. Підмет підкреслюють однією рисочкою, а присудок — двома. 7. День вишиванки проходить червоною ниткою в закладах освіти нашого міста.

5.    Виконати вправу №7 на ст.162 Доберіть питомі українські відповідники до іншомовних слів, запишіть їх.
Анархія, дефект, аргумент, генеральний, пріоритет, прерогатива, екстраординарний, кастинг, деградація, екстрений, інвестиція, прайс-лист, легітимний, директива, симптом, репродукувати, реєструвати, креативний, референт, аналогічний.

6.    Виконати тестові завдання на сторінках 156-148, 166-167, 172-173.


                                               29/03/2020

УКРАЇНСЬКА МОВА ЗА ПРОФЕСІЙНИМ СПРЯМУВАННЯМ
ЗАДАННЯ ДЛЯ СТУДЕНТІВ 3-х та 2-Т, ІБС курсів.
Тема 1: Складні випадки слововживання. Вибір синонімів. Пароніми та омоніми
План:
1.              Вживання багатозначних слів .
2.              Визначення паронімів.
3.              Що таке омоніми.
4.              Вибір синонімів.
Багатозначним (полісемантичним) називають слово, яке у різних контекстах має різні лексичні значення. Багатозначні слова можуть вживатись у прямому та переносному значенні. Пряме значення – це основне, первинне значення слова, яке безпосередньо пов’язане з реалією дійсності, яку воно називає. Наприклад, голова – частина тіла людини або тварини. Переносне значення – це вторинне значення багатозначного слова, яке є похідним від прямого й визначається тільки у контексті через асоціацію з прямим значенням. Наприклад, голова зборів – людина, яка керує зборами.
Пароніми – слова, досить близькі за звуковим складом і звучанням, але різні за значенням. Часто вони мають один корінь, а відрізняються лише суфіксом, префіксом, закінченням, наявністю чи відсутністю частки –ся.(Адрес – письмове привітання на честь ювілею тощо. Адреса – напис на конверті, бандеролі, поштовому переказі, місце проживання чи перебування особи або місце знаходження установи).
Групи паронімів за значенням:
1.              Синтаксичні: тяжкий –важкий.
2.              Антонімічні: емігрант – іммігрант.
3.              Близькі за семантичним забарвленням: затрати – витрати.
4.              Тематичні: абонент – абонемент.
Омоніми – це слова, які мають однакове значення і написання, але зовсім різні значення. Можуть бути повними і неповними. Повні лексичні омоніми – це слова, що тотожні за звуковим складом і написанням у всіх граматичних формах: коса – заплетене довге волосся; коса – вузька намивна смуга суходолу в озері, морі чи річці; коса – сільськогосподарське знаряддя. Неповні лексичні омоніми поділяються на омоформи, омофони і омографи. Омоформи (граматичні омоніми) – це слова, які збігаються за звучанням та написанням лише в окремих граматичних формах: діти – куди вас діти; коса-іменник і коса(лінія) - прикметник жіночого роду. Омофони (фонетичні омоніми) – це слова, які збігаються лише за звучанням, а пишуться неоднаково: мріяти і мрія ти; сонце-чи не сон це? Омографи – це слова, що збігаються за написанням, але різняться за звучанням і наголосом: мала дитина – не мала щастя; плачу і плачу; замок і замок.
Синоніми – це слова, різні за звучанням, але близькі за значенням (дорога-путь, шлях, мовознавство – мововедення). Синоніми поєднуються в єдиний синонімічний ряд. Домінанта, або стрижневе слово синонімічного ряду – це слово, що найчастіше вживається у мовленні.
Контрольні питання:
1.              У чому подібність та чим відрізняються багатозначні слова від омонімів?
2.              Навести приклади складних випадків слововживання.
3.              Дати визначення паронімів.
4.              Які слова належать до синонімічного ряду?
Практичне завдання:
Завдання 1.
Дібрати синоніми до слів.
     Компенсація, лаконічний,  основний, осягнути, охороняти, повідомити, рішення, ремонт, пріоритет, порівнювати.
Завдання 2.
Пояснити лексичне значення  паронімів, увести  їх у  речення.
     Абонемент – абонент; адрес – адреса; відносини – відношення; відпуск – відпустка; дефективний – дефектний.
Завдання 3.
Підкреслити у тексті контекстуальні синоніми, пояснити їх призначення.
Василь Стус – поет трагічної долі. На прем’єрі фільму «Тіні забутих предків» у київському кінотеатрі «Україна» він запропонував присутнім протестувати проти арештів київської інтелігенції. Присутні підтримали цю ініціативу. Нескорений правдошукач невдовзі і сам опинився за гратами.

Список використаної літератури:
1.              Паламар Л.М., Кацавець Г.М. «Мова ділових паперів: практичний посібник». – К.: «Либідь», 2000 р.;
2.              Зубков М.С. «Сучасна українська ділова мова». – Харків: «Тогрін», 2005 р.;

СРС. Тема:  Складноскорочені слова абревіатури та графічні скорочення. Абревіатури загальновживані та вузькоспеціальні у тексті (граматичні форми)
3.              У офіційних документах застосовуються різні типи скорочень. Усі ці скорочення повинні відповідати вимогам, закріпленим у словниках, інструкціях, статутах, довідниках .
4.              У ділових документах вживаються складноскорочені слова (абревіатури) , та графічні скорочення. Скорочення у документах виправдані, оскільки вони передають ту саму кількість інформації ї в скороченому слові меншою кількістю знаків, ніж у відповідному словосполученні . Наприклад, абревіатура ВНЗ несе в сім разів більше інформації, ніж літера, що входить до складу співвідносного словосполучення (вищий навчальний заклад) .
5.              Другою важливою причиною вживання значної кількості скорочень у мові ділових паперів є прагнення до економі ї місця, зменшення обсягу документа. Вживання абревіатур пояснюється також прагненням уникати повторення кілька слів (наприклад: назва організації ї наводиться один раз в адресі , штампі) .
6.              Отже, абревіатури та графічні скорочення є одним із способів заощадження місця на папері , скорочення часу складання документа.
7.              Абревіатура (від лат. скорочую) – іменник, утворений поєднанням початкових літер, звуків, частин слів, словосполучень. Абревіатура має граматичне оформлення (рід, число) і функціонує як в усному, так і в писемному мовленні . Наприклад: МВС, СБУ, СНД, міськком. В абревіатурах помітна тенденція до переходу у самостійні слова ( їх можна не розшифровувати, вони і так зрозумілі ) . Ці скорочення почали відмінюватись, мають форму роду, пишуться, переважно, великими літерами без крапок і дефісів (дефіс вживається тільки тоді , коли до буквених приєднуються ще й числові позначення на зразок ТУ-144, ІЛ-18). Графічні скорочення мають ту ж мету, але призначені для зорового сприйняття.
8.              Наприклад: проф. – професор, див. – дивися, та ін. – та інші , і т. д. – і так далі . Вони вимовляються повністю і скорочуються лише на письмі .
9.              Залежно від правопису та способу творення прийнято розрізняти скорочення таких типів:
10.          1.Абревіатури ініціального типу (звукові , буквені) , що утворені з початкових літер кожного слова, наприклад: МВС, СНД, неп, ДАІ, ДУМ та ін. Майже всі ініціальні скорочення пишуться з великої літери (за винятком тих, котрі перетворилися на самостійні слова, наприклад, загс, вуз, неп) .
11.          2.Складноскорочені слова змішаного типу, які складаються з абревіатур та усічених слів. Пишуться вони за змішаним способом: міськвно, райвно.
12.          3.Складноскорочені слова складного типу (складові абревіатури) , наприклад: радгосп, виконком, страйком; запчастини, ощадкаса, будматеріали; завкафедрою, завскладом.
13.          4.Запозичені з інших мов, наприклад: Бі -Бі -Сі , ФІФА, ЮНЕСКО, ФІАТ, напалм (згущене рідке паливо, що використовується у запалювальних авіабомбах, ракетах) та ін.
14.          5.Графічні скорочення, які використовуються на позначення посад, географічних понять, відрізків часу, кількісних визначень, назв міст, сіл, селищ, областей, районів, вулиць, проспектів і т.п. Вони мають інші правила творення і оформлення:
15.          а) після скорочення обов’язково ставиться крапка (крім випадків, коли наявна остання літера: р-н) , наприклад: м. (місто) , с. (село) ; обл. і т.п. Стандартні скорочення метричних мір пишуться без крапки після скорочення: м – метр, мм – міліметр, см – сантиметр, дм – дециметр, км – кілометр;
16.          б) зберігається написання великої і малої літер, дефісів, що були у повній назві : півн. -сх. , Півн.-Крим. канал, див. , акад. Слова «оскільки», «таким чином», «тому що», «так званий» не повинні скорочуватись у документах. Назви наукових ступенів, звань, номенклатурні назви скорочуються безпосередньо тільки перед або після власної назви: доц. Петренко В. І. , інж. Захаров С.К, м. Запоріжжя;
17.          в) використовується повторення початкових літер: тт, рр. ;
18.          г) дробове написання: п/с (поштова скринька) , р/р (розрахунковий рахунок), а/с (абонентська скринька) , н/р (навчальний рік) ;
19.          д) не скорочуються слова на голосну (крім початкової) : укр. – український, пор. – порівняльний, о. – острів;
20.          е) слово скорочується до першого або до останнього приголосного у складі . При збігові двох і більше різних приголосних скорочення можна робити як після першого, так і після останнього приголосного: мід., мідн. (мідний), висот., висотн. (висотний).
Практичне завдання: законспектувати тему

Тема 2: Орфоепічні та орфографічні норми сучасної української літературної мови. Орфоепічні та орфографічні словники.
План:
1.    Орфоепічні норми СУЛМ.
2.    Орфографічні норми СУЛМ.
3.    Складні випадки слововживання.
Орфоепічні норми СУЛМ.
Орфоепічна й акцентна норми - це правила вимови й наголосу.
Орфоепія має велике практичне значення, оскільки її норми допомагають мові бути засобом спілкування. Порушення орфоепічних норм призводить до непорозуміння між людьми.
Орфоепія становить одну із сторін культури мовлення. Унормована вимова сприяє розвиткові широкого мовного спілкування, піднесенню культури народу.
Орфоепічні норми порушуються через вплив місцевої, діалектної вимови, що засвоюється людиною поряд із літературною вимовою ще в дитинстві. Нерідко орфоепічні норми порушуються під впливом орфографії: слова вимовляються так, як вони написані, без урахування розбіжності між вимовою і написанням окремих слів.
Вивчення правильної вимови спрямовується на подолання помилок, серед яких насамперед виділяються фонематичні та акцентні.
Фонематичні помилки — порушення правильності вимови звуків, заміна однієї фонеми іншою, наприклад: вимова [с] замість [з] у слові казка, [т] замість [д] у слові гадка і под. Такі помилки призводять до спотворення змісту слова.
Акцентні помилки — це недогляди, що виявляються у вимові різних варіантів звуків: вимова [ц'] замість [т'] у словах стіна, тіло, звука [и] на місті [і] у словах стіл, ліжко. Ці порушення виникають під впливом діалектної вимови чи іншої мови.
Зразком правильної вимови вважається вимова дикторів радіо і телебачення, артистів театру, кіно (П. Дудик).
У публічних виступах, як і в побутовому мовленні, нерідко виникають труднощі з уживанням власних назв, особливо чоловічих і жіночих імен та по батькові. У їхній вимові є особливості, які слід враховувати. Досить згадати, як зазвичай при швидкій вимові звучать імена та по батькові типу Олександр Олександрович (Сан Санич) або Алла Петрівна (Ал Петрівна). Такі ненормативні скорочення мають фамільярний відтінок. Окрім того, нерідко трапляються помилки, пов’язані із калькуванням російських форм: Іван Анатолієвич, Людмила Георгієвна. Пам’ятаймо, що чоловічі по батькові в українській мові творяться за допомогою суфіксів -ович (ті, імена, що закінчуються на -й, матимуть прикінцеве -йович), а жіночі по батькові творяться за допомогою суфікса -івн- (ті, імена, що закінчуються на -й, матимуть прикінцеве -ївна). Щоб не образити людину, потрібно чітко вимовляти і правильно наголошувати імена та по батькові.
Орфографічні норми СУЛМ.
Орфографічна норма – це орієнтація в написанні на останнє видання «Українського правопису» та на нормативні словники.
Орфографія визначає правильне написання звуків літерами, написання слів разом, окремо і з дефісом, вживання великої літери, правила переносу частини слова з рядка в рядок, окрім того, орфографія регулює написання афіксів і закінчень відмінювання слів.
Орфографічні правила, як складова частина системи письмових норм літературної мови, єдині для всіх, хто користується даною мовою, єдність і обов’язковість орфографії для всіх полегшує спілкування людей за допомогою літературної мови, ефективніше сприяє піднесенню мовної культури народів. В основі орфографії лежить графіка, водночас вона ґрунтується на певних принципах, які зумовлені фонетичною і граматичною будовою мови й віддзеркалюють шляхи формування та розвитку її правописної системи. Сучасна орфографія вибудувана на двох основних принципах – фонетичному і морфологічному. Певне застосування має також і смисловий або семантично-диференційний принципи письма. Так, за смисловим розрізненням слів вживаємо велику й малу літеру.
Варто з особливою уважністю дотримуватися таких орфографічних норм СУЛМ:
1.    Написання складних слів (півгодини, напівприбутковий, піваркуша; жиробанк, ціноутворення; член-кореспондент, купівля-продаж, кіловат-година, людина-день, пів-Києва, пів-Європи; інтервалютний, самоокупний; суспільно корисний, безстроково відпускний; кількамільйонний, двохсотий; о п’ятій годині, десять хвилин на четверту; абищо, хтозна-який; раз у раз, кінець кінцем, одним одна; по-нашому, ні з ким та ін..)
2.    Правопису географічних назв (Сімферополь, Кемберленд, Середземне море, село Івана Франка, Івано-Франківськ, Франкфурт-на-Майні та ін.)
3.    Написання слів іншомовного походження (бланк, альтруїзм, сума, маса, тонна, голландський, контрреволюція, іпотека, консорціум, бар’єр, феєрверк та ін..)

Контрольні питання:
1.    Дати визначення орфоепічної норми СУЛМ.
2.    Дати визначення орфографічної норми СУЛМ.
3.    Назвати складні випадки слововживання у орфоепії та орфографії.
Практичне завдання:
1.    Зредагуйте текст, вставивши потрібні літери та розділові знаки.
Ро(з,с)в(е,и)ток ос…віти (у/в) (К,к)и(є,ї)в...с...кій (Р,р)у(с,..с,с)і ґрунту(ї,є)ц...ц,т,..с)я на влас…них (Н,н)ац(и,і)онал...них (Т,т)радиціях та викор(е,и)ста(н,нн)і (А,а)нтич...ного й (Б,б)олгаро/(В,в)ізан...тійс...кого дос(л,в)ід(а,у) шк(о,і)л...ного навча(н,н...н)я. Пошир(и,е)(н,н...н)ю грамотнос(т...т,т)і (с,з)пр(е,и)яло пр(е,и)йня(т,т...т)я (Х,х)р(е,и)ст(е,и)а,я)н(тс,ц,с)тва у його (С,с)...хідному (П,п)раво/славному вар(и,е,і)ан...ті що на/ві(т,д)міну ві(д,т) (К,к)атоли(тс,кс,ц)тва давало змогу проводити (Б,б)ого/служі(н,н...н)я рідною мовою. У п(и,е)ріод п(и,е)р(и,е)ход(а,у) ві(т,д) (Я,я)зичн(е,и)(кс,тс,ц)тва до (Х,х)р(е,и)ст(е,и)(а,я)н(тс,ц,с)тва на (Р,р)у(с...с,с)і як у (В,в)ізан...тії та ін...ших (К,к)раїнах (Е,е,Є,е)вропи пара(лл,л)ел...но існували (Я,я)зич...н(е,и)(кс,тс,ц)...к(и,і) та (Х,х)р(е,и)ст(е,и)(а,я)н…с…к(и,і)  школи.
Шк(о,і)л...на ос...віта за (К,к)...нязюва(н,н...н)я (В,в)олодим(е,и)ра (В,в)е,и)ликого і (Я,я)рослава (М,м)удрого стає частиною (3,з)агал...но/(Д,д)й,е)ржавної і (Ц,ц)(и,е)рковної політики (К,к)и(є,ї)в…с…кої  (Р,р)у(с...с,с)і.
Школи організовувал(е,и)ся за (Г,г)ре(кс,ц)...ким зразком. Як відомо програ(мм,м)а (А,а)нтич...ної ел(и,е)м(и,е)нтарної початкової школи поєднувала інт(и,е)(лл,л)(и,е)ктуал...не музич...не й фізич...не навча(н,н...н)я. За програ(мм,м)ою с(и,е)ред...н(йо,ьо)ї школи вивчал(е,и)ся «сім віл...них мисте(тс,ц)тв» гра(мм,м)ат(и,е)ка діа(лл,л)ект(и,е)ка р(и,е)то(рр,р)(и,е)ка ар(и,е)фмет(и,е)ка г(и,е)ометрія  астрономія муз(е,и)ка обов...язков(е,и)ми були заня(т,т...т)я спортом.

Список використаної літератури:
1.    Паламар Л.М., Кацавець Г.М. «Мова ділових паперів: практичний посібник». – К.: «Либідь», 2000 р.;
2.    Зубков М.С. «Сучасна українська ділова мова». – Харків: «Тогрін», 2005 р.;



30/03/2020

УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА
ТЕМА: Життєвий і творчий шлях Євгена Плужника
Нехай комусь судився довший
Шлях до останньої межі,
Свій коротенький перейшовши,
Не нарікатиму – я жив!
(Є. Плужник).
Євген Плужник – один із найвизначніших українських поетів ХХ століття, «король української рими».
М.Жулинський
            1.    Опрацювати та законспектувати матеріал з підручника «Українська 
                 література» 11кл. О.Авраменка ст.29-33.
2.  Переглянути презентацію теми на ютубі  https://www.youtube.com/watch?v=lKsZ-qc0LbQ
3.    Зробити запис з теорії літератури за визначенням «Ліричний герой» та опрацювати тести.
4.    Вивчити напам’ять один з віршів Є.Плужника (на власний вибір).
1
 Скромний і тихий, Є.Плужник намагався не привертати до себе уваги. Коли його, здібного слухача музично-драматичного інституту, обнадіяли великим театральним майбутнім, Є.Плужник перестав відвідувати лекції – боявся марнославства і випробувань визнанням. «Фатумом» майже усіх молодих членів родини Плужників був туберкульоз: шестеро із восьми дітей померли від цієї недуги. У Євгена туберкульоз супроводжувався легеневими кровотечами. У Києві Євген Плужник знайомиться і одружується з Галиною Коваленко, якій пророкували блискучу театральну кар’єру, якби її не зупинила хвороба Євгена. Про свою любов дев’яностолітня Галина Коваленко згадувала так: «Я молоденька була, мамі кажу: «Мамочко, ти знаєш, за кого б я заміж вийшла? Як я заплющу очі й на всьому світі буде тільки одна людина, то та, що мені суджена». Нас не вінчали, нічого ж бо того вже не можна було, хоч батько мій священик. Приїхали ми, …я постукала, вийшла мама…
О, моє Галенятко приїхало! А це хто?
Кажу: «Мамочко, ти вже мене поцілувала, а тепер його поцілуй».
А чого я його буду цілувати?
Бо то, – кажу, – тепер мій чоловік.
А це той, що на всьому світі один?» (М. Жулинський «Слово і доля»).
Перша книжка поезій Євгена Плужника під назвою «Дні» побачила світ у 1926 році. За рік вийшла друга і остання прижиттєва збірка письменника «Рання осінь». Є.Плужник був настільки скромним, що не наважувався друкувати свої твори. Одного разу дружина викрала його поезії і понесла фахівцям, аби оцінили їх. Прочитавши твори Є. Плужника, Юрій Меженко сказав: «Ви принесли вірші такого поета, якого ми в житті будем довго чекати і дай нам Бог, щоб ми дочекалися». Є.Плужник казав: «Як бути поетом, то бути великим поетом. Я можу написати щось надзвичайне… я хворий, у мене сухоти, але я напишу щось таке, що кожен скаже: «А це Плужник написав».
Річний пісок слідок ноги твоєї
І досі ще – для мене! – не заніс…
Тремтить ріка, і хилиться до неї
На тому березі ріденький ліс…
Не заблукають з хуторів лелеки, –
Хіба що вітер хмари нажене…
О друже мій єдиний, а далекий,
Який тут спокій стереже мене!
Немов поклала ти мені на груди
Долоні теплі, і спинилось все:
І почуття, і спогади, і люди,
І мертвий лист, що хвилями несе…
Немов ласкаві вересневі феї
Спинили час, – і всесвіт не тече…
І навіть цей слідок ноги твоєї
Вже не хвилює серця і очей…
Бо я дивлюсь і бачу: все навіки
На цій осінній лагідній землі,
І твій слідок малий – такий великий,
Що я тобі й сказати б не зумів!
Усього десять років тривала літературна діяльність Євгена Плужника. Він писав сценарії, перекладав М.Гоголя, Л.Толстого, А.Чехова, працював над тритомною «Антологією української поезії». Сестра Галини Коваленко зберегла підготовлену до друку автором третю збірку поезій «Рівновага», яка побачила світ аж у 1966 році.
Атмосфера в країні ставала все більш напруженою. Жорна сталінських репресій планомірно знищували українську інтелігенцію. Є.Плужник був готовий до арешту.
Уночі його вели на розстріл.
Хтось тримав ліхтар, мов смолоскип.
На неголенім обличчі гострі
Волоски…
Віддалік, немов цілком байдуже,
Офіцер димок цигарки плів.
Тільки неба хмарний, темний кужіль
Чув нудне і коротеньке – плі!
Відбулось. Мета моя далека,
Я такої смерті не боюсь! –
Зійде кров, немов всесвітня Мекка,
Для твоїх майбутніх синіх блуз!
У грудні 1934 року Є.Плужника заарештували, а 25 березня 1935р. – засудили до розстрілу, який згодом замінили на десять років каторги. 2 лютого 1936 року, важко хворіючи, Євген Плужник помер від сухот у тюремній лікарні на Соловках.
Знаю, сіренький я весь такий,
Мов осінній на полі вечір…
– Тягарем минулі віки
На стомлені плечі!
Серце здушили мені – мовчи!
О, майбутнє моє прекрасне!
Чуло серце тебе вночі,
Що ж, – нехай собі серце гасне!
Хтось розгорне добу нову –
І не біль, і не гнів, не жертва!
Воскресінням твоїм живу,
Земле мертва!
Євген Плужник прожив лише 38 років. Він був великим життєлюбом. Кожне його поетичне слово було наповнене відповідальністю, він вірив у справедливе і людяне майбутнє і водночас відчував, що довго не житиме.
Щастя подружнього життя виявилося надто коротким. Галині Коваленко судилася тяжка доля дружини репресованого, вона була вислана, без права жити в Україні. Під час німецької окупації Галина Коваленко залишила Батьківщину. Їй судився «шлях до останньої межі», майже півстолітня розлука з рідними сестрами, болючо-трагічна самотність і вічні спогади про Нього.
Вона зійшла до моря. Хто вона –
Навіть самій їй байдуже віднині…
…Хіба не всі ми – єдності луна
В скороминущій і пустій відміні?
Лінивий рух – і ось під ноги ліг
Прозорий вінчик – кинута намітка,
І на стрункім стеблі високих ніг
Цвіте жарка, важка і повна квітка –
Спокійний торс, незаймано-нагий!
Спадає вал… Німують береги…
І знову плеск… І затихає знову…
То пальцями рожевої ноги
Вона вгамовує безодню бірюзову.
І відкрива обійми їй свої
Ця велич вод, усім вітрам відкрита, –
Здається, повертає Афродіта
У білий шум, що породив її!
Життя Євгена Плужника, як і багатьох його друзів – талановитих українських письменників, обірвалося передчасно. А його дружині життя було дароване довге, мабуть, для того, щоб донести нам найпотаємніші, найсвітліші і найболючіші спогади про свого вічно живого в слові чоловіка. Галина Коваленко померла на 91 році життя 4 серпня 1989 року в Нью-Йорку.
«– Коли надходить вечір, я телевізора не вмикаю, тільки розсуваю занавіски на вікні. Дивлюся і бачу, як птиці летять над Нью-Йорком, так багато птиць – червоні, жовті, яскраві… Дивлюсь і думаю: що якби я була птицею, то весь світ би облетіла. Мені так хочеться в Україну! Я вже ніколи-ніколи з України не виїхала б…»
             Використані матеріали книги М. Жулинського "Слово і доля"

1 коментар:

  1. У вас тут хороші статті! Якщо хтось тут шукає позику для придбання житла чи інші потреби у фінансуванні,
    Я хочу, щоб ви зв’язалися з паном Бенджаміном за телефоном 247officedept@gmail.com Також за додатком Whats-App 1-989-394-3740 Коли мене познайомили з паном Бенджаміном, я виходив на ринок як перший покупець. Звичайно, мої потреби були дещо іншими, і у мене було безліч запитань. Перш ніж він надіслав мені мій лист попереднього схвалення, він зателефонував поговорити зі мною про те, що це означає і що може змінитися. Він зробив мене доступним майже будь-якої години за допомогою електронної пошти та текстових повідомлень. Він був дуже чуйним та обізнаним. Він також дуже прямий. Я пояснив йому, які були мої очікування щодо часу закриття та інших деталей. Він сказав, що виправдає ці очікування, але перевершив їх. Я так швидко закрив ріелтора, і продавець, звичайно, був у захваті від цього. Але як покупець я оцінив, що я пройшов через процес пропозиції позики пана Бенджаміна. Від попереднього затвердження до закриття - подорож була такою безшовною, і я вважаю себе щасливчиком, бо чув історії жахів. Я рекомендую його всім, хто шукає позику. Все оброблялося в електронному вигляді доцільно та надійно

    ВідповістиВидалити